Zamknij
REKLAMA

Lifelong learning – na czym polega?

13:23, 20.07.2018 | Materiał Partnera
Skomentuj

"Żyj, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się, jakbyś miał żyć wiecznie" – Mahatma Gandhi miał całkowitą rację, kiedy ukuł to ponadczasowe stwierdzenie. W dzisiejszych czasach idea kształcenia ustawicznego zyskuje szczególnie na znaczeniu. Dynamicznie zmieniający się świat wymaga tego, aby kontynuować naukę także po zakończeniu klasycznie pojmowanej edukacji – szkoły średniej czy studiów.

 

Edukacja szkolna

 

Przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, studia, studia podyplomowe, a nawet doktorat – nauka w murach szkolnych i uczelnianych często zajmuje nam ogromną część życia. Nauczyciele i wychowawcy robią wszystko, by nie był to czas stracony, a co bardziej uświadomieni uczniowie i studenci również przejawiają taką postawę. Nieważne jednak, ile nauczymy się na podstawowych etapach swojego życia, po zakończeniu formalnej edukacji zdobyta wiedza może okazać się niewystarczająca. Zwłaszcza kiedy pracujemy w tak intensywnie rozwijających się branżach jak choćby informatyka czy psychologia.

 

Instytucje pozaszkolne

 

Placówki kulturalne, gospodarcze czy polityczne oferują coraz więcej okazji do pogłębienia swojej wiedzy z różnych dziedzin. Otwarty umysł nie jest już tylko wymagany jedynie w ramach zdobywania powszechnej, formalnej edukacji. Osoby, które korzystają z dodatkowych form dokształcania się, są o wiele do przodu względem tych, którzy pozwolili sobie na stagnację, bo jak wiadomo kto stoi w miejscu, ten się cofa. Często same uczelnie oferują bonusowe kursy jak na przykład grafiki komputerowej czy języka angielskiego, wystarczy jedynie dobrze zorientować się w ich ofercie pozalekcyjnej. Po to również istnieją uniwesytety trzeciego wieku, by idea kształcenia ustawicznego mogła tym pełniej wejść w życie. W niedalekiej przyszłości, patrząc na to, jak masowe stały się dzisiaj studia wyższe, nauka osób w wieku średnim czy seniorów będzie czymś zupełnie normalnym, a oferty dla nauczycieli dorosłych urosną jak grzyby po deszczu.

 

Samokształcenie

 

Najlepszy przykład pokazujący, jak ważna jest edukacja odbywana na własną rękę, stanowi zgłębianie tajników programowania. Rynek IT ma to do siebie, że każdy chciałby w nim uczestniczyć. Zarobki takie jak 4800 złotych netto oferowane po pierwszych latach doświadczenia zawsze robią wrażenie i działają na wyobraźnię. Jednak świat IT ma to do siebie, że szczególnie wymaga ciągłego dostosowywania się do zmian. Codzienna nauka czegoś nowego jest tutaj normą. Zresztą to nie jedyna branża, która ma tak wysokie oczekiwania względem giętkich umysłów pracowników, obecnie wszędzie trzeba postawić na dodatkowe kursy czy szkolenia zawodowe, aby zdobyć upragniony awans czy podwyższkę.

 

Powszechny dostęp do zaawansowanej wiedzy, który ludzkość dostała w prezencie wraz z pojawieniem się internetu, sam w sobie jest czymś pociągającym intelektualnie dla ogromnej rzeszy osób. Można już nawet mówić o swoistej modzie na zdobywani wiedzy i poszerzanie horyzontów. I nie ma w tym nic złego.

 

 

(Materiał Partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© kozieglowy365.pl | Prawa zastrzeżone